Wyprawa do Afganistanu

Podróże bez kłopotu

autor: Ula K., zanotowano: 21/05/2014

Dobry plan to podstawa. Nawet osoby, które wszystko robią rzekomo spontanicznie, starają się dobrze przygotować do wojaży, bo zwłaszcza zagraniczne podróże mogą okazać się całkowicie nieprzewidywalne.

Podróżnicy dzielą się z reguły na dwie grupy. Tych, którzy mogą boso przemierzać świat i spać z tubylcami w jaskiniach i na plażach pod gołym niebem oraz tych, którzy wolą wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży, które zadbało o wszystkie transfery, hotel, wyżywienie, ubezpieczenie i inne szczegóły.

Coraz większa jest jednak liczba osób, łączących niektóre elementy z obu grup. Stawiamy więc na wygodę sprawdzonych hoteli i linii lotniczych, ale wolimy sami do nich dojechać lub dolecieć. Przyczyna jest prosta. Najczęściej jest tak po prostu taniej, ale też można bardziej indywidualnie zaplanować sobie czas. Dzięki temu nie trzeba chadzać utartymi ścieżkami, można pozwolić sobie na trochę indywidualizmu.

Niestety, ten sposób podróżowania ma też swoje minusy. Trzeba bowiem dokładnie zaplanować wszystkie podróże. Biura podróży gwarantują transfery z lotnisk, natomiast przy podróży indywidualnej trzeba liczyć się z dłuższą wycieczką komunikacją publiczną lub droższą, której koszty podbije znacznie wynajem samochodu. To wydatek, który czasem trzeba ponieść na cały okres pobytu, ale jeśli nie zamierzacie tylko leżeć na plaży, da to mnóstwo możliwości na zobaczenie znacznie większej liczby miejsc i atrakcji, niż podczas wycieczki zorganizowanej nawet przez najlepsze biuro podróży. Tym bardziej, że często już w hotelu czy kurorcie trudno jest znaleść ofertę na wynajem aut, albo ceny są tak wysokie, że te z lotniska wydają się wręcz nieprawdopodobnie niskie.

Trzeba więc przede wszystkim zdecydować na czym najbardziej Wam zależy - wygodzie, indywidualności czy nieprzewidywalnych doznaniach - i wybrać odpowiednią formę podróżowania.